Recenzja ProtonVPN

ProtonVPN to naprawdę popularna usługa VPN, ale czy warto z niej korzystać w 2021 roku? Czy to działa z Netflix? A może zapewnia przyzwoitą ochronę? Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć w tej szczegółowej recenzji.

Oparte naSzwajcaria [Niebezpieczne]
Cena4,85 USD / mies
Serwery1200+ (54 kraje)
DziennikiBrak certyfikowanych dzienników
Multi Login10 urządzeń
Zwrot30 dni
Strona internetowaProtonVPN.com

ProtonVPN pochodzi od twórców bardzo popularnego ProtonMail. Z siedzibą główną w Szwajcarii i wyposażony w przyzwoitą sieć ponad 1200 serwerów ProtonVPN wydaje się mieć wszystkie niezbędne funkcje dobrej usługi VPN. Zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę, że łączy się w ProtonMail z planem Visionary, a także oferuje całkowicie darmową wersję. Jeśli jednak faktycznie spędzisz czas na testowaniu usługi, tak jak ja w tej recenzji PorotonVPN, zobaczysz, że ma ona nie tylko drogi koszt 4,85 USD miesięcznie, ale oferuje tylko protokoły OpenVPN i IKEv2 / IPSec dla bezpieczeństwa. Dla porównania, ExpressVPN kosztuje tylko 6,67 USD miesięcznie i oferuje znacznie bardziej zaawansowane funkcje. Po wielu rozważaniach ProtonVPN uzyskał 3,4 gwiazdki.

Moje kryteria oceny

Oto lista 9 czynników, które wykorzystałem do przeprowadzenia testów i przeglądu ProtonVPN:

Jurysdykcja – Gdzie znajduje się siedziba ProtonVPN?

Bezpieczeństwo – czy ProtonVPN jest bezpieczny?

Wycieki – czy ProtonVPN przecieka IP, DNS i WebRTC?

Serwery – czy ProtonVPN działa w Chinach?

Szybkość – czy ProtonVPN jest szybki?

Streaming – czy ProtonVPN działa z Netflix?

Zgodność – z jakimi urządzeniami mogę korzystać z ProtonVPN?

Cennik – czy ProtonVPN jest bezpłatny?

Wiarygodność – czy ProtonVPN jest godny zaufania?

Jurysdykcja – Gdzie znajduje się siedziba ProtonVPN?

ProtonVPN ma siedzibę w Szwajcarii, która nie jest bezpośrednią częścią 5 oczu, jednak nadal jest członkiem spółdzielni. Chociaż w większości jest to jurysdykcja bezpieczna, Szwajcaria musi spełniać wszelkie żądania dotyczące udostępniania danych. W tym scenariuszu korzystanie z ProtonVPN może w rzeczywistości być ryzykownym biznesem dla prywatności w Internecie.

Bezpieczeństwo – czy ProtonVPN jest bezpieczny?

Biorąc pod uwagę, że ProtonVPN oferuje 256-bitowe szyfrowanie klasy wojskowej wraz z 4096-bitową wymianą kluczy RSA, ProtonVPN jest w rzeczywistości bezpieczny. Jeśli mówimy o protokołach, ProtonVPN oferuje OpenVPN wraz z protokołami IKEv2 / IPSec. Ta kombinacja wystarczy, aby zabezpieczyć się przed większością prób włamań. Oprócz szyfrowania i protokołów, przejdźmy przez niektóre inne funkcje, które oferuje ProtonVPN.

Bezpieczny rdzeń

Możesz teraz pomyśleć, czym jest bezpieczny rdzeń? Cóż, jest to w zasadzie dodatkowa funkcja bezpieczeństwa oferowana przez ProtonVPN. Ta funkcja działa w zasadzie jako serwer z podwójnym przeskokiem, który kieruje Twój ruch przez Szwecję, Islandię i Szwajcarię, zapewniając dodatkową prywatność i anonimowość.

Ponieważ ta funkcja ProtonVPN szyfruje dane przez wiele lokalizacji serwerów, wyśledzenie Cię przez żadnego dostawcę usług internetowych byłoby prawie niemożliwe. Mając to na uwadze, funkcja bezpiecznego rdzenia jest dostępna tylko w ich planach subskrypcji „Plus” lub „Visionary”.

Czy ProtonVPN ma wyłącznik awaryjny?

W rzeczywistości ProtonVPN ma wbudowaną funkcję Kill Switch. Ta funkcja działa jako środek bezpieczeństwa, aby chronić Twoją tożsamość online w przypadku nagłego rozłączenia. Zasadniczo zapobiega ujawnieniu twojego adresu IP i lokalnego dostawcy usług internetowych. Dużo bawiłem się tą funkcją i stwierdziłem, że działa ona bardzo dobrze.

Tor przez VPN

ProtonVPN oferuje również funkcjonalność Tor-over-VPN. W rzeczywistości oferuje wbudowaną obsługę Tora. Przetestowałem tę funkcję, aby uzyskać dostęp do witryn Onion i nie napotkałem żadnych problemów z dostępem do ciemnej sieci. Jednak nie byłem pod wrażeniem ogólnej szybkości.

ProtonMail

ProtonMail to bezpieczna aplikacja do wysyłania e-maili, która jest dołączona do ich pakietów VPN premium. ProtonMail umożliwia użytkownikom wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail poprzez szyfrowanie. Serwery ProtonMail są hostowane w Szwajcarii, kraju znanym z przepisów dotyczących ochrony prywatności. Jest to szeroko stosowana usługa poczty e-mail, która szybko zyskała popularność po ostatnich skandalach związanych z wyciekami wiadomości e-mail.

Zasady rejestrowania – czy ProtonVPN prowadzi dzienniki?

ProtonVPN zasadniczo oferuje politykę braku logów. Jeśli przejrzysz ich politykę prywatności, zobaczysz, że twierdzą, że nie prowadzą dzienników:

Rejestruj ruch użytkowników lub treść jakiejkolwiek komunikacji

Dyskryminuj urządzenia, protokoły lub aplikacje

Ograniczaj połączenie internetowe

Jeśli jednak zagłębisz się w politykę prywatności, zobaczysz, że przechowuje ona niektóre dzienniki połączeń. Na przykład ProtonVPN wspomina, że monitoruje sygnatury czasowe.

Oprócz sygnatur czasowych ProtonVPN rejestruje również następujące informacje:

Nazwa użytkownika

Adres e-mail

Informacje rozliczeniowe

Pliki cookie

Na szczęście pomimo zbierania dzienników połączeń ProtonVPN usuwa wszystkie Twoje dane po anulowaniu subskrypcji lub usunięciu konta. Zastępuje również wszystkie sygnatury czasowe połączeń za każdym razem, gdy użytkownicy się logują.

Wycieki – czy ProtonVPN przecieka IP, DNS i WebRTC?

ProtonVPN zapewnia doskonałą ochronę przed wyciekami. Wykonałem wiele testów i stwierdziłem, że nie ujawniają adresów IP, DNS ani WebRTC. Podczas wszystkich testów połączyłem się z ich serwerem w Japonii.

Serwery – czy ProtonVPN działa w Chinach?

Pomimo oferowania ponad 1200 serwerów w 54 krajach, ProtonVPN nie uzyskał dostępu do zablokowanych treści w Chinach. Dzieje się tak, ponieważ nie oferuje żadnych rzeczywistych serwerów w Chinach. Zamiast tego oferuje tylko serwery w Hongkongu. Jeśli mówimy o serwerach zawartych w bezpłatnej wersji, ProtonVPN oferuje tylko 3 lokalizacje serwerów w USA, Japonii i Holandii, co jest nieco rozczarowujące. ProtonVPN oferuje również wyspecjalizowane serwery p2p, które są dobre do bezpiecznego pobierania torrentów. Możesz wybrać dowolny plan ProtonVPN Basic, Plus i Visionary, aby skorzystać z funkcji P2P.

Czy ProtonVPN za darmo umożliwia torrentowanie?

Chociaż płatna wersja ProtonVPN oferuje doskonałą kompatybilność z P2P, bezpłatna wersja ProtonVPN nie obsługuje torrentów. Musisz zasubskrybować jeden z ich płatnych planów, aby zacząć korzystać z funkcji torrentowania ProtonVPN.

Szybkość – czy ProtonVPN jest szybki?

ProtonVPN jest dość szybki. Pisząc blog poświęcony testom prędkości ProtonVPN, byłem pod wrażeniem wyników końcowych. Oto krótka tabela ze wszystkimi wynikami testów szybkości opracowanymi dla Twojej wygody.

Lokalizacja serweraPrędkość pobieraniaPrędkość wysyłaniaPingi
Australia81,42 Mb / s92,34 Mb / s180 ms
Kanada39,5 Mb / s92,75 Mb / s261 ms
Francja60,17 Mb / s
28,25 Mb / s366 ms

Indie
74,59 Mb / s47 Mb / s219 ms
Izrael43,42 Mb / s84,92 Mb / s
169 ms
Rosja61,34 Mb / s30,75 Mb / s180 ms
Afryka Południowa69,84 Mb / s96,42 Mb / s293 ms
Stany Zjednoczone75,59 Mb / s89,59 Mb / s233 ms
Zjednoczone Emiraty Arabskie87,09 Mb / s94,09 Mb / s50 ms

Streaming – czy ProtonVPN działa z Netflix?

Tak, ProtonVPN współpracuje z Netflix. W naszych testach udało nam się odblokować amerykański Netflix za pomocą ProtonVPN, ale nie mieliśmy takiego samego szczęścia, gdy próbowaliśmy odblokować inne regionalne biblioteki Netflix. Jednak darmowa wersja ProtonVPN nie obsługuje Netflix, ponieważ tylko płatne (plus) serwery ProtonVPN odblokowują Netflix:

Inne usługi przesyłania strumieniowego

Jeśli chodzi o inne usługi przesyłania strumieniowego, faktycznie udało mi się odblokować zarówno BBC iPlayer, jak i Hulu bez żadnych problemów. Jednak prędkość ponownie stanowiła problem podczas przesyłania strumieniowego.

Zgodność – z jakimi urządzeniami mogę korzystać z ProtonVPN?

Jeśli chodzi o kompatybilność, ta sieć VPN oferuje aplikacje na urządzenia z systemem Windows, macOS, Linux, iOS i Android. Ale to jest to. Ta sieć VPN nie ma aplikacji na telewizory Smart TV, routery i konsole do gier, co oznacza, że będziesz musiał ręcznie skonfigurować VPN na innych urządzeniach. 

ProtonVPN Windows

Interfejs użytkownika aplikacji ProtonVPN dla systemu Windows jest dość przejrzysty. Wszystko można wygodnie znaleźć tam, gdzie powinno. Podoba mi się fakt, że jego aplikacja wyświetla statystyki sesji z prędkościami w górę i w dół u dołu aplikacji.

ProtonVPN macOS

Podobnie jak aplikacja Windows, jej aplikacja na macOS jest również całkiem dobrze zaprojektowana. Ale zamiast pokazywać statystyki połączeń na dole, aplikacja MacOS w ProtonVPN pokazuje wszystkie statystyki w lewym górnym rogu. Ogólnie rzecz biorąc, jest bardzo łatwy w użyciu.

ProtonVPN iOS

Aplikacja ProtonVPN na iOS jest również całkiem dobrze zbudowana. Podoba mi się, jak łatwo jest zmieniać lokalizacje serwerów. Ponadto aplikacja na iOS oferuje również przyzwoitą personalizację bez żadnych opóźnień i usterek.

ProtonVPN Android

Na koniec bawiłem się też aplikacją ProtonVPN na Androida i stwierdziłem, że jest całkiem dobrze zaprojektowana. W porównaniu z aplikacją na iOS, aplikacja na Androida pokazuje nieco więcej informacji.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy z łącznością, możesz zobaczyć dyskusję dotyczącą niedziałającego ProtonVPN na naszym osobnym blogu.

Cennik – czy ProtonVPN jest bezpłatny?

Oprócz trzech płatnych planów cenowych ProtonVPN, ProtonVPN zawiera również plan bezpłatny. Ponadto ProtonVPN oferuje również bezpłatną wersję próbną, która umożliwia testowanie funkcji premium przez 7 dni bez konieczności podawania danych karty kredytowej.

Bezpłatnie 4,85 USD / mies. (Podstawowy – plan roczny) 9,70 USD / mies. (Plus – plan roczny) 29,12 USD / mies. (Wizjonerski – plan roczny)

Wszystkie te plany z wyjątkiem darmowego są planami rocznymi. Są one nazywane Basic, Plus, Visionary. Wszystkie plany, o których wspomniałem, są objęte 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy, z której możesz skorzystać, anulując swoje konto ProtonVPN w ciągu 30 dni od zakupu. To, co odróżnia te plany, to liczba jednoczesnych połączeń, subskrypcja ProtonMail, serwery Tor i kilka innych funkcji. Jeśli chodzi o metody płatności, ProtonVPN akceptuje tylko PayPal lub kartę kredytową / debetową. Może to być nieco rozczarowujące dla osób, które chcą kupić za pośrednictwem Bitcoinów.

Wiarygodność – czy ProtonVPN jest godny zaufania?

Sądząc po 3,3 / 5 gwiazdkowej ocenie ProtonVPN Trustpilot, ProtonVPN jest wystarczająco godny zaufania.

Wydaje się, że większość ludzi ma bardzo pozytywne recenzje na temat usługi. W rzeczywistości 40% użytkowników oceniło tę usługę jako doskonałą.

Ale oprócz recenzji Trustpilota, zobaczmy teraz, co użytkownicy mają do powiedzenia na temat ProtonVPN na Reddit: ProtonVPN Recenzja Reddit

ProtonVPN ma w większości bardzo pozytywne recenzje na Reddicie, zwłaszcza odkąd ogłosił, że jest teraz open source i został poddany audytowi.

Obsługa klienta

Jeśli chodzi o obsługę klienta, ProtonVPN nie oferuje opcji czatu na żywo. Jedynym sposobem, w jaki możesz skontaktować się z ich zespołem pomocy, jest skorzystanie z systemu zgłoszeń lub formularza kontaktowego. Biorąc to pod uwagę, ich zespół obsługi klienta jest bardzo kompetentny i profesjonalny. Możesz wysłać im wiadomość e-mail na adres [chroniony adres e-mail] lub [chroniony adres e-mail], aby rozwiązać każdy problem z usługą. Oprócz skontaktowania się z zespołem pomocy technicznej, możesz również uzyskać szybką pomoc za pośrednictwem Centrum pomocy ProtonVPN lub sekcji FAQ.

P

Czy polecam ProtonVPN?

Tak, pomimo kilku wad, nadal polecam wypróbowanie ProtonVPN. ProtonVPN oferuje bezpłatną wersję bez ograniczeń przepustowości, nie przecieka, oferuje wiele serwerów i funkcji bezpieczeństwa oraz współpracuje z usługami przesyłania strumieniowego, takimi jak Hulu i BBC iPlayer. Co najlepsze, nie prowadzi żadnych dzienników użytkowania, nawet w wersji bezpłatnej.