Polskie programy za granicą

W artykule przedstawiam dostępne serwisy VOD oraz jak dzięki rozwiązaniom VPN oglądać programy poza granicami kraju.

Telewizja internetowa oraz VOD zyskują na coraz większej popularność. Dzięki platformom VOD w każdej wolnej chwili możemy obejrzeć swój ulubiony serial, film czy program. Z łatwością zaliczymy kinowy hit, który dopiero co został zdjęty z repertuaru. Rynek polski także jest bogaty w serwisy VOD. Dostęp do nich na terytorium kraju jest swobodny, częściowo bezpłatny. Sytuacja jest nieco odmienna, gdy obywatel polski, mieszkający poza granicami kraju, chciałby na bieżąco oglądać swój ulubiony serial ojczystej produkcji. To, co udostępniane przez sieć, nie zawsze jest wszędzie i dla wszystkich dostępne.

Czym jest VOD?

VOD to serwis streamingowy z wideo na życzenie. Oznacza to, że mając dostęp do internetu, możemy oglądać materiały wideo w dowolnym miejscu i czasie. Oczywiście liczba tych materiałów jest ograniczona, nie mniej wybór w każdym serwisie i tak jest spory. Niewielka część materiałów jest udostępniana bezpłatnie, jednak atrakcyjniejsze są pakiety, które po opłaceniu zwiększają nam znacznie liczbę oferowanych filmów, seriali i programów na danej platformie. Pakiety dzielą się także na wersje tematyczne np. skierowane do fanów sportu czy pod kątem dzieci. Są także serwisy, które oferują wykupienie pojedynczych filmów, tzw. filmy na życzenie. Po wykupieniu powinniśmy je obejrzeć w określonym czasie (najczęściej 24h do 72h). Jeśli platforma należy do stacji telewizyjnej, może także służyć do oglądania programów telewizyjnych w czasie rzeczywistego ich nadawania. Najpopularniejszą w Polsce platformą streamingową jest aktualnie Netflix, korzysta z niego blisko 5 milionów użytkowników. Choć nie jest polskim dziełem, nie nadaje na żywo, nie ma na nim sportu, to Polacy pokochali ten amerykański serwis głównie za oferowane w nim seriale. Jeśli zaś chodzi o preferencje filmowe, popularnością w Polsce cieszy się HBO GO.

Polskie serwisy VOD

Jednak rynek polski to nie tylko Netflix. Mamy kilka naszych ojczystych platform, które są warte uwagi i lubiane przez Polaków. Te najpopularniejsze należą do dużych przedstawicieli mediów takich jak TVN, Polsat czy TVP.

 

TVN Player i vod.pl

Kiedyś osobno, teraz już razem. Po wykupieniu Onetu przez TVN dwa dość popularne w Polsce media strumieniowe zostały połączone. Bez reklam możemy je oglądać już od 15 zł miesięcznie. Program dostępnych wideo ściśle łączy się z ofertą TVN, Discovery+ oraz ich produkcjami kinowymi. Razem z Playerem możemy wykupić także dostęp do serwisu HBO, Canal+ oraz Eleven Sports. Promocje zachęcają nas do wykupienia dostępu do wszystkiego od razu, na cały rok z góry. Poprzez VOD.pl nadal możemy wypożyczać filmy na życzenie.

Ipla od Polsatu

Serwis Ipla należy do Cyfrowego Polsatu. Jego oferta związane jest z produkcjami Polsatu i stacjami telewizyjnymi takimi jak Polsat, Polsat News, Polsat Sport czy TV4. Związana jest także z siecią komórkową Plus. Dostęp do pakietu premium kosztuje od 15 zł za miesiąc. IPla także oferuje połączenie swojej oferty z HBO, Canal+ i Eleven Sports. Oferuje kilka pakietów specjalny, min. dla fanów sportu, seriali i dla dzieci. Iplę możemy oglądać nie tylko przez stronę www, ale także aplikację mobilną. Dostępna jest również dla posiadaczy dekodera Cyfrowego Polsatu. 

VOD TVP

Platforma należąca do Telewizji Polskiej. Promująca i oferująca bardzo szeroki repertuar polskich produkcji filmowych, serialowych i programów popularnonaukowych. Cześć wideo udostępniana jest bezpłatnie, ponieważ jest to archiwum publikacji Telewizji Polskiej. Zasada dostępu do materiałów premium jest prosta. Płacisz smsem lub przelewem za jeden odcinek lub film. Ceny wahają się od 5 zł do 23 zł, w zależności od rodzaju materiału. Czas dostępu to jedynie 24h, a więc musimy oglądać tuż po wykupieniu dostępu. VOD TVP oferuje jeszcze Strefę ABO, do której dostęp mają wszyscy opłacający abonament RTV oraz ci, którzy wykupią dostęp za 10 zł miesięcznie. Jest to fajna forma wdzięczności, dla osób opłacających abonament radiowo-telewizyjny. 

Mniej znane polskie platformy VOD 

Choć nie tak rozbudowane jak cztery opisane powyżej, ale znajdujące swoich odbiorców w Polsce są serwisy takiej jak Iplex, Ninateka, Kinoplex, Vodeon, Cineman i Strefa VOD. Z powyższych na większą uwagę zasługuje Ninateka, która prowadzona jest przez Narodowy Instytut Audiowizualny i oferuje zapisy koncertów, filmów dokumentalnych i kulturalnych. Do części płatnej obowiązuje jednorazowy dostęp lub opłata abonamentu w wysokości około 30 zł miesięcznie. Z kolei wspomniany Kinoplex jest platformą należącą do Agory. Oferuje dzieła absolwentów polskich szkół kinowych i jest skierowany do wymagających odbiorców ambitnego kina. 

Blokada terytorialna

Każda platforma streamingowa ma nadane określone licencje na działanie. Pozwalają one między innymi na udostępnianiu materiałów na wybranym terenie. Po przekroczeniu danego obszaru uruchomiona zostaje tzw. blokada terytorialna. Oznacza to, że dany materiał, nie może zostać wyświetlony na pewnym obszarze, najczęściej chodzi o terytorium danego państwa. Dzieje się tak, ponieważ licencja danego serwisu VOD jest ograniczona i na terytorium innego państwa może naruszać prawa na wyłączność innych producentów.

Gdy obywatel Polski, próbuje skorzystać z polskiego serwisu streamingowego w Danii, pojawi się blokada regionalna  i komunikat, informujący o tym, że wyświetlenie danego materiału jest niemożliwe na terytorium państwa, z którego się łączysz ze względu na ograniczenia licencyjne. Platforma szybko wychwytuje adres IP, z którego się łączymy. Jeżeli jest on niepolski, blokada od razu zostaje uruchomiona. 

Polskie VOD możliwe za granicą

Właściciele polskich serwisów streamingowych mają jednak na uwadze fakt, że ich treści są pożądane także przez rodaków mieszkających poza granicami Polski. A tych przecież na całym świecie nie brakuje. 

Ofertę dodatkowego pakietu dla Unii Europejskiej ma w swojej ofercie Player. Proponuje pakiet Smart VOD, który umożliwia oglądanie seriali i programów TVNu na terytorium całej UE (Wielka Brytania już znajduje się poza tą listą). Nie jest to dostęp do pełnej oferty Playera, lecz tylko do wybranego fragmentu produkcji TVN. Związany z Playerem VOD.pl już jasno na swojej stronie określa, że dostęp do materiałów możliwy jest jedynie na terytorium Polski. Wyjątek stanowi wykupienie danego filmu w Polsce i obejrzenie go w wybranym czasie ważności za granicą. 

Z kolei Ipla proponuje pakiet Ipla Polonia. Jest to dostęp do określonych materiałów na terenie innych państw, nie tylko Unii Europejskiej. Jednak istnieje możliwość, że na danym obszarze niektóre treści mogą być wyłączone. Na przykład nie obejrzymy wszystkiego w Chinach, Rosji czy Syrii. Te kraje blokują wybrane treści. Pakiet Ipla Polonia to stacje telewizyjne takie jak: Polsat News HD, Superstacja, Polsat 1, Disco Polo Music, FilmBox Arthouse, Fightbox oraz Docubox. Ipla Polonia to także dostęp na żywo do transmisji sportowych: PlusLiga (siatkówka mężczyzn), Liga Siatkówki Kobiet, Energa Basket Liga (koszykówka mężczyzn).

VOD TVP nie przygotowało pakietów na kanały strumieniowe dla Polaków mieszkających poza granicami kraju. Możliwy jest jedynie czasowy wykup materiałów, jeżeli tymczasowo przebywamy za granicą. Jednak następuje weryfikacja na podstawie polskiego środka płatności lub polskiego numeru telefonu, które świadczą o tym, że jesteśmy tam tylko na krótko.

Obejście blokady terytorialnej

Dla Polaków, których dostęp do polskiego wycinka oferty VOD nie zadowala, mamy dobrą wiadomość. Są sposoby na obejście blokady i korzystanie z pełnej oferty wybranej platformy VOD. Mowa tutaj o serwerze proxy lub sieci VPN

Serwer proxy a obejście blokady terytorialnej

Serwer proxy jest to urządzenie pośredniczące między twoim IP, a serwisem VOD. Ukrywa on twoje IP, a dostawcy usługi widzą jedynie IP danego serwera. To obejście ma jednak pewne wady, trudno jest znaleźć serwer proxy z polskim IP, a to jest wymagane do skorzystania z polskiego serwisu VOD.

Sieć VPN idealny sposób na polskie VOD za granicą

Technologicznie najlepszych rozwiązaniem na dzień dzisiejszy jest sieć VPN, czyli virtual private network (sieć prywatna). Server VPN udostępnia nadawcy usługi swoje IP, nie twoje. W związku z tym musimy jedynie znaleźć operatora sieci VPN w Polsce. Sieć VPN ma wiele innych zalet: ukrywa twoją tożsamość, nie przekazuje danych osobowych, ani ich nie zbiera. Pomaga ominąć cenzury nałożone na materiały np. w Chinach i Emiratach Arabskich. Nawet, gdy korzystasz z torrentów, możesz czuć się w pełni bezpiecznie i anonimowo. Sieć VPN bywa udostępniana bezpłatnie, jednak jeśli chcesz się czuć w pełni anonimowo i bezpiecznie polecamy skorzystanie z abonamentu na VPN od sprawdzonego dostawcy, który oferuje polskie IP. Szczegółowe informacje o najlepszych VPN.

Polskie VOD za granicą, wcale nie takie ograniczone

Oglądanie polskich serwisów streamingowych za granicą wydaje się w pierwszym momencie bardzo trudne lub niemożliwe. Naszczęście współczesne rozwiązanie technologiczne pozwalają nam obejść ograniczenia licencyjne i w 100% korzystać z polskiego VOD za granicami kraju. Jest to niewątpliwy plus i udogodnienie dla Polaków mieszkających w odległych stronach świata. Jeśli nie język jest powodem, dla którego sięgamy to polskie treści w obcym kraju, to z pewnością będzie nim tęsknota i chęć medialnego kontaktu z polskimi wydarzeniami.