Co to jest VPN?

VPN (wirtualna sieć prywatna) to połączenie między dwiema sieciami lub między użytkownikiem i siecią. Z założenia to połączenie powinno być bezpieczne i szyfrowane. VPN umożliwia teoretycznie anonimowe przeglądanie sieci.

Kiedy korzystasz z sieci bez VPN, odwiedzasz ulubione witryny, robisz zakupy w sklepach, sprawdzasz swoje dane, czytasz wiadomości z ulubionych źródeł, grasz w gry i robisz wiele innych rzeczy to jesteś narażony na to, że jeżeli ktoś chce to bez problemu może przejrzeć Twoją aktywność online.

VPN ma za zadanie zapewnić Ci anonimowość, szyfruje wszystko co wysyłasz i dostajesz. Szyfrowanie odbywa się najczęściej za pomocą AES-256 – jest to najtrudniejsze do złamania obecnie zabezpieczenie kryptograficzne. Jeżeli korzystasz z Internetu tylko za pośrednictwem VPN, to pokazywanym źródłem połącznia jest jeden z serwerów VPN, a nie Twój komputer.

Szyfrowanie danych oraz zmieniony adres IP zapewniają Ci bezpieczeństwo i prywatność. Trzeba jednak pamiętać, że VPN to też oprogramowanie, które może zbierać logi, dane połączeniowe. Wybierając rozwiązanie VPN warto sprawdzić jakie dane o nas gromadzi dostawca VPN. Zapraszamy również do przeczytania recenzji VPN, gdzie prezentujemy parametry wybranych rozwiązań VPN.

8 komentarzy do wpisu „Co to jest VPN?”

  1. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

Dodaj komentarz