Co daje VPN?

VPN zapewnia ochronę przesyłanych danych przed ich analizą przez dostawców internetu, hackerów czy nawet rządy. W dzisiejszym świecie coraz większy nacisk kładzie się na prywatność i jej ochronę. Dzięki temu że nawiązujesz szyfrowane połączenie, jedyne co można zobaczyć to to że nawiązałeś połączenie z jednym z wielu serwerów które zapewnia dostawca VPN. 

VPN stanowi dodatkową ochronę Twoich danych, nie jest to niezbędne oprogramowanie, ale jeśli chcesz mieć zapewnioną prywatność to warto z niego korzystać. Również jeśli chcesz korzystać np. z torrentów a Twój dostawca ogranicza w sieci użycie p2p to również możesz to obejść przez VPN. Korzystając z VPN możesz też zmienić swoją lokalizację – czyli np. dla dostawców typu Netflix, youtube, player.pl możesz być widoczny z innego kraju. 

Porządni dostawcy VPN stosują politykę 'no logs’ czyli nie logują ruchu użytkowników, co w praktyce powoduje że nie jest dostępna historia ruchu danego użytkownika a tym samym zwiększa prywatność. 

Minusem VPN jest to, że jest to, że ruch jest spowalniany ponieważ przechodzi przez serwery dostawcy, czyli nie łączysz się bezpośrednio np. ze stronami www, ale najpierw z serwerem dostawcy, a potem z niego na docelowe adresy. Tutaj istotną rolę ma ilość lokalizacji serwerów dostawcy, gdyż im ma więcej lokalizacji tym szybciej działa jego rozwiązanie. Na prędkość ma też oczywiście wpływ infrastruktura dostawcy. 

17 komentarzy do wpisu „Co daje VPN?”

  1. You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

Dodaj komentarz