Jak wyczyścić telefon przed sprzedażą?

Zakup używanego lub odnowionego smartfona to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. W rzeczywistości sprzedaż używanych telefonów stale rosła w ciągu ostatnich kilku lat. Przewiduje się, że w 2024 r. liczba ta wzrośnie do ponad 350 milionów sztuk o wartości 65 miliardów USD. Prawdopodobnie ma więc sens, że sprzedaż nowych smartfonów spadła na całym świecie.

Więc jeśli myślisz o sprzedaży swojego starego telefonu, nadszedł czas!

Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz na sprzedaż, jedno jest pewne: sprzedaż telefonu bez podjęcia niezbędnych środków ostrożności, aby upewnić się, że jest wyczyszczony, jest ryzykowna. Jeśli tego nie zrobisz, nowy właściciel Twojego telefonu może mieć dostęp do różnych aspektów Twojego cyfrowego życia. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest to, aby ktoś nieznajomy przejrzał Twoje stare zdjęcia, filmy lub poufne dane.

Oto kilka środków ostrożności, aby upewnić się, że Twoje urządzenia z Androidem lub iOS (iPhone i iPad) są bezpieczne w sprzedaży.

Uwaga: kroki opisane poniżej mają również zastosowanie, jeśli chcesz przygotować telefony do utylizacji.

 

Jak wyczyścić telefon z Androidem

Utwórz kopię zapasową wszystkiego

Powinno to być zawsze pierwszą rzeczą, którą robisz i obejmuje media (zdjęcia, filmy, dokumenty itp.), kontakty, wiadomości i dzienniki połączeń. Po zakończeniu usuń wszelkie dodatkowe urządzenia pamięci masowej, takie jak karta SD. Zawsze pamiętaj, niezależnie od preferowanej metody tworzenia kopii zapasowych, powinieneś dążyć do utworzenia więcej niż jednej — fizycznej lub w chmurze.

Wyloguj!
Wyloguj się ze wszystkich swoich profili społecznościowych, różnych usług i konta Google. Całkowicie usuń wszystkie metody płatności zapisane w telefonie. Po zakończeniu pamiętaj o całkowitym odłączeniu swojego konta Google. Teraz wyjmij kartę SIM z telefonu z Androidem.

Zaszyfruj swoje urządzenie

Na tym etapie należy pamiętać, że przedostatnim krokiem przed ostatecznym przywróceniem ustawień fabrycznych jest zaszyfrowanie telefonu z Androidem. Dlaczego? Ponieważ, jak się okazuje, samo przywrócenie ustawień fabrycznych nie gwarantuje całkowicie, że Twoje stare dane mogą nie być dostępne ani pozostawione. Szyfrowanie urządzenia bardzo utrudni następnemu właścicielowi telefonu z Androidem dostęp do pozostawionych danych.

Przywrócenie ustawień fabrycznych

Na koniec przywróć ustawienia fabryczne, aby przywrócić telefon z Androidem do pierwotnego stanu i voilà! Pamiętaj, że ten proces różni się w zależności od urządzenia, dlatego zaleca się sprawdzenie instrukcji pomocy technicznej producenta urządzenia.

 

Jak wyczyścić iPhone'a

Utwórz kopię zapasową wszystkiego

Niezależnie od tego, czy jest to iPhone, czy iPad, możesz użyć szybkiego startu Apple, aby przenieść swoje dane i zawartość na nowe urządzenie Apple. Możesz także wykonać kopię zapasową swoich danych na iCloud lub na komputerze z systemem macOS. Jeśli masz zegarek Apple Watch sparowany z tym urządzeniem, odłącz go teraz. Jeśli całkowicie odchodzisz od Apple, wyrejestruj iMessage, a następnie wykonaj kopię zapasową danych na zewnętrznym urządzeniu pamięci masowej lub w chmurze.

Wyloguj!
Wyloguj się ze wszystkich kont powiązanych z Apple, w tym z iCloud i iTunes. Pamiętaj też o wylogowaniu się ze wszystkich kont usług innych firm.

Zresetuj telefon
Przejdź do i wykonaj resetowanie urządzenia Apple w obszarze Ogólne> Resetuj> Wymaż całą zawartość i ustawienia w obszarze Ustawienia. Usuń to urządzenie z listy zaufanych urządzeń.