6 najlepszych portali alternatywnych do Youtube

Z ponad 2 miliardami aktywnych użytkowników miesięcznie, YouTube jest największą na świecie platformą do hostowania filmów, drugą najpopularniejszą platformą mediów społecznościowych i drugą co do wielkości wyszukiwarką. Znacznie przyćmiewa swoich najbliższych konkurentów do strumieniowego przesyłania wideo i nie ma sobie równych. Nie powinno cię zatem dziwić, że jako spółka zależna Google pojawiło się kilka kontrowersji dotyczących sposobu, w jaki YouTube obsługiwał dane użytkowników w przeszłości.

We wrześniu 2019 r.Google zostało ukarane grzywną w wysokości 170 mln USD i zobowiązane do wprowadzenia zmian prywatności w bezpośredniej odpowiedzi na twierdzenia, że ​​YouTube nielegalnie gromadził i wykorzystywał dane osobowe dzieci oraz czerpał zyski z wyświetlania im ukierunkowanych reklam. Doprowadziło to do zmiany w filmach dla dzieci w YouTube, a konkretnie w sposobie gromadzenia danych użytkowników. Ponadto reklamy nie są już dozwolone w filmach dla dzieci, a twórcy treści muszą teraz wskazać, czy nowy film jest przeznaczony dla dzieci, czy nie.

W maju 2020 roku YouTube został oskarżony o cenzurę, kiedy komentarze krytyczne wobec Komunistycznej Partii Chin zostały automatycznie usunięte. YouTube poinformował później, że był to „błąd w naszych systemach egzekwowania prawa”. Co dziwniejsze, YouTube od lat jest zakazany w Chinach.

W grudniu 2020 roku YouTube ogłosił, że dodaje nową funkcję do platformy, której celem jest odstraszanie nienawistnych komentarzy użytkowników. Ta funkcja przełącza wyskakujące okienko, które ostrzega użytkowników, aby „szanowali komentarze”. Należy zauważyć, że ta funkcja w rzeczywistości nie powstrzymuje użytkownika przed komentowaniem, a raczej zapewnia dodatkową szansę na ponowne przemyślenie sprawy.

Niezależnie od tego, co myślisz o YouTube, jest to prywatna firma, która może moderować swoje treści, aby pasowały do ​​jej wytycznych. Ponieważ kwestie wolności słowa i cenzury dominują obecnie na światowych nagłówkach, przyjrzymy się kilku alternatywnym platformom udostępniania wideo i ich możliwościom.

6 najlepszych alternatyw dla YouTube


6. BitChute
5. Rumble
4. Dailymotion
3. Vimeo
2. PeerTube
1. LBRY

BitChute

BitChute został uruchomiony na początku 2017 roku i powstał w odpowiedzi na zauważalny wzrost cenzury obserwowany na głównych platformach udostępniania wideo. Został opisany jako alternatywa dla YouTube bez ograniczeń (na dobre lub na złe); większość twórców treści BitChute to osoby, które zostały wykluczone lub usunięte z platform takich jak YouTube. W przeciwieństwie do YouTube, BitChute nie zawiera reklam, a opcje zarabiania dla twórców treści są znacznie bardziej elastyczne.

Uważa się, że BitChute jest częścią grupy platform i dostawców znanych jako „alt-tech”, których celem jest oferowanie alternatyw dla głosów głównego nurtu. Ostrzegam, ze szczególnym naciskiem na konserwatywne treści polityczne i poboczne, filmy BitChute mogą być dla niektórych nieco ekstremalne.

Jakie dane zbiera BitChute?

BitChute gromadzi dane osobowe, które mogą obejmować Twoje imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania, numer telefonu i / lub dane karty płatniczej. Informacje te będą zbierane wyłącznie od zarejestrowanych użytkowników, którzy wyrazili na to zgodę. Gromadzone informacje nieosobowe obejmują typ urządzenia, system operacyjny i typ przeglądarki.

Jak BitChute radzi sobie z prywatnością?

Nie jest zły. Treści na BitChute można przeglądać anonimowo. Rejestracja konta jest wymagana tylko wtedy, gdy chcesz przesyłać filmy, publikować komentarze, subskrybować kanały lub głosować na treści. Wszelkie informacje o użytkownikach gromadzone przez Bit Chute Limited są szyfrowane i chronione podpisami cyfrowymi. Żadne informacje nie są sprzedawane ani wymieniane.

Rumble 

Uruchomiona w 2013 r. Rumble to kanadyjska platforma wideo, która pierwotnie koncentrowała się na filmach przedstawiających przyjaciół, rodzinę i zwierzęta. Pod koniec 2020 roku republikański kongresman z Kalifornii Devin Nunes zwrócił uwagę na platformę, kiedy on i inni konserwatywni twórcy treści przenieśli się do Rumble w następstwie zwiększonej cenzury konserwatywnej tematyki w YouTube.

Podobnie jak BitChute, Rumble wydaje się przyjmować bardziej bezinteresowne podejście do moderowania treści na swojej platformie.

Jakie dane zbiera Rumble?

W zależności od typu konta, które zarejestrujesz, Rumble może gromadzić dane osobowe, w tym imię i nazwisko, płeć, zdjęcie profilowe, lokalizację, witrynę internetową i adres e-mail. Oprócz tego Rumble może zbierać „nieidentyfikujące” informacje o użytkowniku, które mogą obejmować typ urządzenia i przeglądarki.

Jak Rumble radzi sobie z prywatnością?

Nie jest zły. Treści na Rumble można przeglądać anonimowo. Mogą być gromadzone i przechowywane dzienniki danych dotyczące urządzenia i typu przeglądarki w związku z działaniem usługi. Rumble umożliwia jednak użytkownikom rejestrowanie się w jej usłudze za pośrednictwem opcji logowania osób trzecich (Facebook, Google itp.), Co nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Dailymotion

Dailymotion traktuje YouTube jako drugą co do wielkości platformę do udostępniania filmów na świecie. Założona mniej więcej w tym samym czasie co YouTube, Dailymotion stworzył wygodną przestrzeń wśród konkurentów z około 200 milionami użytkowników miesięcznie (od początku 2021 roku). Ze wszystkich wpisów na tej liście Dailymotion jest najbardziej podobny do YouTube pod względem treści, ale jego moderacja jest bardziej swobodna.

Jakie dane zbiera Dailymotion?


W zależności od rodzaju konta, które rejestrujesz, Dailymotion może gromadzić informacje o użytkowniku, w tym imię i nazwisko, adres e-mail, dane rozliczeniowe, adres IP, typ urządzenia i historię przeglądania.

Jak Dailymotion radzi sobie z prywatnością?


Nie najlepiej. Dailymotion sprzedaje dane użytkowników (w wieku powyżej 16 lat) stronom trzecim i angażuje się w śledzenie reklam. Dailymotion umożliwia również logowanie się do innych firm.

Vimeo

Założony przez twórców filmowych dla filmowców Vimeo can jest uważany za wyselekcjonowaną i prestiżową wersję YouTube. Początkowo założony jako projekt poboczny CollegeHumor w 2004 roku, Vimeo stał się znaczącym rynkiem zbytu dla obiecujących filmowców i reżyserów reklamowych. W przeciwieństwie do YouTube, Vimeo jest wolne od reklam.

W 2019 roku Vimeo został oskarżony o rzekome zbieranie i przechowywanie danych biometrycznych z filmów i zdjęć użytkowników bez ich zgody lub wiedzy. W 2020 roku przegrał apel o skierowanie sprawy do arbitrażu.

Jakie dane zbiera Vimeo?

W zależności od rodzaju konta, które zdecydujesz się utworzyć, Vimeo może gromadzić Twój adres e-mail, informacje dotyczące płatności i rozliczeń lub informacje uwierzytelniające z platform zewnętrznych, w tym Google i Facebook.

Jak Vimeo radzi sobie z prywatnością?


Nie jest zły. Vimeo nie sprzedaje danych użytkowników i szyfruje wszystkie dane kont użytkowników. Treści Vimeo można przeglądać anonimowo.

PeerTube

PeerTube, założona w 2018 roku przez Framasoft, francuską organizację non-profit, jest zdecentralizowaną platformą do udostępniania wideo typu open source, wolną od reklam. Zdecentralizowanie oznacza, że ​​użytkownicy i twórcy mogą tworzyć własne platformy (lub „instancje”). Innymi słowy, możesz stworzyć własną alternatywę dla YouTube! Wystąpienia mogą się różnić w zależności od tematyki i zasad społeczności.

Jakie dane zbiera PeerTube?

Może się to różnić, ponieważ opcje rejestracji lub rejestracji zależą od uznania twórcy instancji.

Jak PeerTube radzi sobie z prywatnością?

Świetny! Jako oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym i bezpłatne, kod źródłowy PeerTube jest łatwo dostępny dla każdego do zbadania – a zatem jest dość przejrzysty.

LBRY

LBRY to protokół, który zapewnia twórcom platformę do publikowania treści wideo bez cenzury, ryzyka demonetyzacji, barier wejścia lub ingerencji. LBRY jest oprogramowaniem open source, bezpłatnym i ma na celu publikowanie tego, co „Bitcoin zrobił pieniądze”. W rzeczywistości ta sama technologia blockchain opracowana przez twórcę Bitcoin również zasila LBRY.

Zabawną funkcją wdrożoną przez LBRY jest synchronizacja Twojego kanału YouTube z siecią LBRY. Oznacza to, że za każdym razem, gdy prześlesz nową zawartość do YouTube, zostanie ona również automatycznie przesłana na Twój kanał LBRY. Zastrzeżenie jest takie, że musisz mieć ponad 300 subskrybentów YouTube i być spójnym z przesyłanymi filmami.

Oprócz treści wideo LBRY umożliwia również udostępnianie muzyki i dokumentów.

Jakie dane gromadzi LBRY?

LBRY gromadzi dane użytkownika, które mogą obejmować adres e-mail, preferencje użytkownika, informacje o systemie, weryfikację tożsamości, dane analityczne i adres IP. Niektóre z tych informacji są w dużej mierze zależne od tego, czy zdecydujesz się zarejestrować i podać adres e-mail. LBRY zapewnia również możliwość anonimowego przeglądania treści.

Jak LBRY radzi sobie z prywatnością?

Świetny! Identyfikowalne dane użytkownika nie są sprzedawane ani przekazywane żadnym podmiotom zewnętrznym. Treści w LBRY można przeglądać anonimowo. W usłudze nie jest zaimplementowane śledzenie ani śledzenie behawioralne stron trzecich, a także istnieje wiele opcji zmiany dowolnego wystąpienia danych osobowych używanych w witrynie.

 

8 komentarzy do wpisu „6 najlepszych portali alternatywnych do Youtube”

  1. However, from a public health perspective, the potential benefits of online medical care need to be balanced against the use of unregulated pharmacies that could sell counterfeit or adulterated drugs and the dangers inherent in self-medication without any physician supervision priligy over the counter If the currents and winds have blown this ashore it floats too , then there may be sea-beans among it

Dodaj komentarz